Kronika

Európske Lýceum realizuje obrovské množstvo podujatí a je súčasťou mnohých aktivít. Aby sa naše zážitky zachovali na požadovanej archivačnej úrovni, hneď po vzniku organizácie sme založili klasickú Kroniku. Od roku 2009 do roku 2018 sme ju viedli veľmi precízne a strany sa postupne naplnili. Vznikla jedna neopakovateľná, s farebnými fotografiami plná databáza, ktorú si veľmi chránime a máme z nej radosť. Ďalšiu papierovú kroniku neotvárame. Aby naše aktivity boli viditeľné pre väčšiu skupinu záujemcov, príspevky budeme publikovať na tomto mieste a veríme, že sa dostanú k našej cieľovej skupine. Prajeme príjemné čítanie.

Naša krásna, klasická Kronika putuje do Archívu Európskeho Lýcea. Obsahuje skoro desaťročnú históriu občianskeho združenia.

1. mája 2018 sme sa stali súčasťou Dňa otvorených dverí Novej Cvernovky. Náš retro-kútik s pôvodnými predmetmi z budovy niekdajšej Strednej priemyselnej školy chemickej obdivovala hlavne staršia generácia. Mladší a deti sa tešili na pestrofarebné pokusy a nikto nemohol vynechať voňavú výstavku farmaceutickej sekcie. 

5.5.2018 sme navštívili Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, aby sme pozreli výstavu zaujímavých fotografií o Gruzínsku. Okrem fotografií nás očarili aj jedinečné priestory.

Naša okružná jazda 7.5.2018 nás zaviedla do Rusoviec, kde okrem iného sme mali možnosť preskúmať aj tento krásny objekt, žiaľ v katastrofálnom stave. 

Areál vodných športov pri obci Čunovo je súčasťou stavieb Vodného diela Gabčíkovo. Sila vody Dunaja sa dá využívať aj takto. 7.5.2018 sme sa tu zastavili neplánovane.

10.5.2018 sme absolvovali Vernisáž: Svetelné obrazy Slovenska - Kolorované diapozitívy zo začiatku 20. storočia, ktorú otvorili kurátori: Pavel Schuefler a Martin Kleibl. 

19.5.2018 naša delegácia navštívila obec Ľubietová. Hlavným cieľom bolo preskúmanie baníckych háld a hľadanie zaujímavých útvarov. Krásne počasie zabezpečilo výbornú atmosféru a dobrú náladu.

Tohtoročnú Noc múzeí a galérií v Bratislave sme odštartovali v Múzeu farmácie, následne sme navštívili Prírodovedné múzeum, Michalskú bránu, Múzeum interiérov a Múzeum pedagogiky a školstva. 19.5.2018 bol opäť zaujímavý deň plný aktivít.

Zaspomínali sme si. Dňa 22.05.2018 sa otvorili myšlienky a spomienky dávnych čias, prameniace z obdobia Strednej priemyselnej školy chemickej. Malý debatný krúžok sa realizoval v dobrej atmosfére a jeho výsledkom bude - už čoskoro - večer zaujímavých prednášok o dejinách chémie a najmä budovy Novej Cvernovky na Račianskej ulici, v Bratislave. 

Výstavu diel Jiřího Šalamouna v priestoroch Univerzitnej knižnice sme absolvovali 23.5.2018 . 

Stretnutie zakladateľov Európskeho Lýcea a tajomníka organizácie 31.5.2018 sa uskutočnilo na mimoriadnom mieste. Nad strechami Bratislavského Starého mesta. Výnimočný výhľad a príjemné prostredie reštaurácie zabezpečili skutočne slávnostnú atmosféru. Otvárame druhý polrok 2018, v živote nášho, už deväťročného Európskeho Lýcea. Tešíme sa na ďalšie realizované projekty.

Kabinet pomalosti, Nová Cvernovka, 30.5.2018 a výnimočné pocity. Vďaka fotografie Michala Petrovského sa zachovala atmosféra, ktorá sa ponúkala poslucháčom v bývalej budove chemickej priemyslovky, počas prednášky Mikuláša Bartala. Svoje zážitky z čias žiackych i pedagogických opisoval za použitia autentických predmetov a fotografií. Niektoré momenty boli veselé, aj dojímavé. Atmosféra priestoru mala očarujúci charakter. V publiku sedeli umelci, bývalí žiaci, ba aj učitelia a riaditelia z uvedenej školy. 

Aj očarujúcu Záhradu Liszta Franz-a sme navštívili v rámci aktivity: Deň otvorených záhrad a parkov, dňa 02.06.2018 v Bratislave. Areál je súčasťou Univerzitnej knižnice. Za správne vyplnený dotazník sme získali praktické tašky.

16.06.2018 patril vlakom a nie bežným. Konali sa Dni otvorených dverí Železníc Slovenskej republiky. Aktivitu dôverne poznáme a zúčastňujeme sa jej dlhé roky. Parné rušne vždy zabezpečia nevšednú atmosféru priestoru.

Dvaja zakladatelia nášho združenia sa vybrali na naozaj náročnú cestu. USA a následne Mexiko. Absolvovali veľa zaujímavých výprav, expedícií, ale i prezentácie, ktorých sa zúčastnili i aktívne. 

Galériu "Nedbalka" na rovnomennej ulici v Bratislavy sme navštívili z dvoch dôvodov: konala sa mimoriadna výstava a pred budovou boli vystavené dáždniky, lemujúce úzku oblohu medzi historickými budovami. Súčasné umenie na Slovensku nám pripomínalo aj črty vedeckých dimenzií.

Ďakujeme pani riaditeľke Saliris Resort and Spa za milé privítanie počas Expedície - Egerszalóg, Vápencový kopec. Opäť sme sa pustili do aktívneho skúmanie tohto zázračného miesta. Jednalo sa o trinástu expedíciu do tejto oblasti, spojenú s odberom rôznych matríc.

Opúšťa nás ďalšia chemická výroba, Palma - Tumys. Naši členovia mali možnosť zdokumentovať ešte existujúce stavby komplexu a následne sa rozprávať o histórií závodu. 

21. a 22. júl 2018 boli dňami zájazdu za cieľom farmaceutickým. Skutočne výnimočné miesto Hospital Kuks ponúka mimoriadne krásne miesta, predmety, zážitky, ktoré pre odborníkov z predmetnej oblasti znamenajú veľmi veľa. Výstava sa rozšírila o ďalšie miestnosti a zariadenia, zamerané na technológiu. Mimoriadne náročná a dlhá cesta bola korunovaná výnimočným zážitkom.

28.07.2018 v rámci fotografického krúžku sme obdivovali východ slnka zo Slavína. Fotografie zachytávajú meniace sa svetlá a charaktery mesta.

Od 06.08.2018 až do 09.08.2018 sme opäť skúmali zmeny kvality minerálnej termálnej vody v oblasti Egerszalók, v Maďarsku. Naše skúmanie sme rozšírili aj o nočné hodiny. Výsledky budú publikované opäť v súhrnnom článku.

17.8.2018 sme navštívili železničný uzol Bratislava - východ. Historické vozidlá majú pre náš fotografický krúžok nenahraditeľné čaro. Zameriavali sme sa na Go-Pro techniku a vznikli zaujímavé zábery.

S organizáciou Nová Cvernovka máme výborné prepojenie. Naši členovia sú v priestoroch plných umelcov a predovšetkým výborných ľudí, vždy vítaní. Z terasy budovy sme sledovali demoláciu bývalej továrne Palma - Tumys.

27.08.2018 sa uskutočnila návšteva nášho člena, tajomníka na jeho pracovisku. Farmaceutická fakulta UK poskytuje dodnes kvalitné štúdium pre uchádzačov, avšak Daniel Krchňák v uvedenej inštitúcii sa v súčasnosti aktivuje ako asistent, laborant.

Univerzitná knižnica ponúka v rámci mesiaca september zaujímavú výstavu o knihovníctve. Navštívili sme ju 15.08.2018 a našli sme originálne dokumenty, ktoré sme si mohli hoci aj do rúk zobrať, listovať, študovať.

Október 2018 opäť v znamení školení pre učiteľov chémie. Podujatia sme uskutočnili pre Bratislavu a pre Nitru. Učitelia prevzali nové osvedčenia, ktoré budú platné jeden kalendárny rok.

Bratislavské fotoateliéry sa presťahovali do Stredoeurópskeho domu fotografie, aspoň čiastočne. Navštívili sme výbornú vernisáž.

V tento nádherný októbrový deň sme navštívili park Stupavského zámku a využili sme počasie na kurz klasického fotografovania.

Po stopách chemikov. Tak znie už naša tradičná prechádzka mestom. Opäť sme vypátrali a našli hromadu zaujímavých bodov Hlavného mesta, s chemickou tradíciou. S nami sa tešili žiaci Základnej školy.

Centrum praktickej vedy, Aurelium navštevujeme každoročne. Vybraní žiaci túto možnosť dostali aj v septembri 2018 a možnosti centra ich očarili.

Sme v Prírodovednom múzeu, avšak nie z dôvodu obdivovania výstav, ale nákupu minerálov v rámci Slovenských mineralogických dní.

V Slovenskej národnej galérii sme navštívili už desiatky výstav. Nemohli sme chýbať ani z výstavy praktickej fotografie.

Nádvorie Primaciálneho paláca sa zmenilo na malý ihličnatý lesík. Žiaci bratislavských základných škôl realizovali výstavu vianočných stromčekov. Zážitok bol veľmi milý.

Prvý krát sme využili priestory spoločnosti XenoBios, s.r.o., Šípku, v ktorej sme realizovali zaujímavú prednášku o zdravom životnom štýle.

Počas expedície v Egerszalóku, 4.1.2019 sme navštívili aj blízke historické mesto Eger. Okrem antikvariátov sa naša pozornosť sústreďovala aj na historické zariadenia, najmä lekárne.

V Univerzitnej knižnici študujeme históriu priemyselnej Bratislavy. Naša pozornosť za už dlhoročne zameriava na najznámejšie chemické továrne, ako je Apollo, Slovnaft, Dynamit - Nobel, Gumon a Kablo.

Európske Lýceum zaviedlo pravidelné aktivity v čiernobielej fotokomore. Vyvolávali sa fotografie nové, ale i z archívnych negatívnych filmov.

21. a 22. apríla 2018 sa uskutočnili Dni otvorených dverí Mesta Bratislavy. Naša malá delegácia využila túto príležitosť a navštívila všetky významné múzeá Hlavného mesta a samozrejme i Kanceláriu pána primátora Iva Nesrovnala. 

Pred priestormi Európskeho Lýcea už rok parkuje naše malé, ale veľmi užitočné autíčko, Škoda CityGo. Vďaka pomoci, ktorú nám poskytuje môžeme realizovať napríklad i projekty, skúmania, spojené s odbermi vzoriek zo vzdialených terénnych lokalít. Sme radi, že ho môžeme bezplatne využiť, i v prospech našich činností. 7.3.2018 malo prvé narodeniny. Tak teda, veľa úspešných kilometrov želáme.

2.5.2018 sme sa zúčastnili v priestoroch Hotela Tatra v Bratislave, honosného podujatia s názvom Ekotopfilm. Po filmovom predstavení sme si vypočuli prezentáciu zástupcu Slovenskej energetiky. 

Azda tento obraz nás najviac oslovil na Výstave Slovenskej národnej galérie, ktorá bola venovaná výročie Revolúcie v roku 1948. Naša menšia delegácia si pripomenula zabudnuté časy. 

Deň Európy sme oslávili na Bratislavskom Hlavnom námestí. Dozvedeli sme sa o možnostiach získavania grantov a prevzali sme zaujímavé materiály o členských štátoch EU. Veľmi nás zaujala možnosť posielania klasických pohľadníc, ktorú sme naozaj intenzívne využili.

Stredná odborná škola chemická v Bratislave sa od 1.9.2016 stala Centrom odborného vzdelávania a prípravy pre oblasť chémie. Dňa 10.5.2018 sme - pod záštitou uvedenej organizácie - realizovali Školenie pre učiteľov chémie, z oblasti predpisov pri práci s nebezpečnými chemickými faktormi. 

Bratislavská Kapitulská ulica 12.5.2018 žila živou atmosférou. Konala sa akcia otvorených nádvorí, ktorú sme aktívne využili. Absolvovali sme i vlastivednú prechádzku a rôzne koncerty.

Kultúrne dedičstvo a mikroorganizmy - škodcovia alebo pomocníci, znel názov prednášky vedeckého pracovníka Slovenskej akadémie vied, Dr. Domenica Pangalla, DrSc.. 22.05.2018 v sále Centra vedecko-technických informácií sme mali možnosť absolvovať naozaj výnimočne zaujímavý prednes vedeckých, ale i pútavých informácií zo života laboratórneho prostredia, i z toho každodenného. Lektor spomenul i spoluprácu s Mikulášom Bartalom, v rámci testovania difúzneho systému. 

V rámci výbornej spolupráce so Strednou odbornou školou chemickou v Bratislave sme na prednáškach Kontroly kvality testovali systémy Pasco, na kvantifikáciu uvoľneného oxidu uhličitého. Ďakujeme pani doc. RNDr. Beáte Brestenskej, PhD. za tento nápad a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. 

28.5.2018 sme sa opäť dostali na zoznam Nadácie Orange. Hodnotili sa mimovládne a neziskové organizácie. Slávnostná program bol mimoriadne zaujímavý. Ďakujeme za túto vynikajúcu možnosť, už po siedmykrát.

Výbornú výstavu o vývoji a súčasnom stave cukrovarníctva na Slovensku sme navštívili dňa 9.6.2018 v Bratislave. Ilona Németh s názvom Eastern Sugar skutočne mimoriadne citlivo a pútavo spracovala túto ťažkú tému, pričom nevynechala okrem umenia, ani vedecké prvky a zapojila aj autentické dimenzie. Určite je dôležité vyzdvihnúť premietanie klasického filmu s premietačkou na 16 mm film, alebo možnosť vyrobiť vlastnú vzorku cukru. Výstavu zdobia zaujímavé industriálne zábery.

Korunovačné slávnosti kráľa Leopolda II. zdobili ulice Starého mesta v Bratislave 23.06.2018 a veru, za oddanosť od samotného kráľa sme získali zlatý dukát. 

V priebehu mesiaca jún 2018 naši členovia pravidelne navštevovali program Letnej čitárne u červeného raka. 

Urban art festival rozprúdil atmosféru uličiek starej Bratislavy a naša delegácia z programu nemohla chýbať. Súčasťou predstavenia boli i rôzne programy, zamerané na históriu mesta.

09.07.2018 sme navštívili veľkomesto, Budapešť. Zaujala nás výstava o okupácie Československa, v roku 1968, v rámci ktorej - pred Keleti pályaudvar - boli vystavené známe fotografie o strašidelných udalostí.

Téma xenobiotík je stále aktuálna. Gestor Európskeho Lýcea, dňa 04.07.2018 realizoval prednášku na Univerzite Selye János v Komárne. Katedra didaktiky chémie organizovala metodický deň pre učiteľov chémie. 

Človek by povedal: ako pri mori. V skutočnosti naša delegácia sa vybrala do Rakúska, aby preskúmala blízke okolie tohto krásneho miesta. Rastliny, ktoré sme odfotografovali, už vo forme obrázkov zdobia naše priestory.

27.07.2018 sme absolvovali výstavu, zameranú na archivárstvo starej tlače a významných historických predmetov. Výstava bola realizovaná v priestoroch Univerzitnej knižnice.

Zaujímavé miesta pre krátke túry s možnosťou letného osvieženia je možné absolvovať i v Bratislave. Vyhľadali sme takéto miesta a skonštatovali dobrú kvalitu služieb. V rámci krátkych ciest sme preštudovali historické korene jednotlivých lokalít, ako sú Železná studnička, Ekoiuventa Mičurin, Horský park, Koliba a podobne.

21.08.2018 sme si pripomenuli 50. výročie tragédie, ktorá postihla našu krajinu. Treba si uvedomiť silu a vážnosť slobody a na strane druhej, tento rozmer nezneužiť, lebo je veľmi krehký.

15.09.2018 na Dobrom trhu v Bratislave sme našli zaujímavé dobroty aj netradičný tovar. Atmosféra bola úchvatná, typická Staromestská. 

Výstava divadelnej fotografie v priestoroch Ministerstva kultúry slovenskej republiky bola tradičná, i vymykajúc z bežného štandardu. Vyberáme práve z diel, ktoré môžu vyvolať rozporuplné reakcie. Aj o tom je kultúra. 

Papiernictvo, v legendárnom obchodnom dome Dunaj končí. Dlhé roky pre nás znamenalo inšpiráciu a možnosť výborného nákupu.

Pre našich členov bol Hummel fest skutočným hudobným zážitkom, ktorý dopĺňali dimenzie krásneho chrámu. 

V Hoteli Gate One už tradične, každý rok, sa odohráva slávnostné odovzdávanie ocenení. Z podujatia sme nechýbali ani tento rok.

Naša mladá vedkyňa Laura Nižníková dlhodobo skúmala jodidy v silne mineralizovaných vodách. Výsledok prišiel, laura postúpila na medzinárodné kolo súťaže AMAVET. Gratulujeme. 

Na Bratislavskom Hrade sa konajú nové výstavy, ktoré sme nemohli vynechať ani my. Miesto je tak očarujúce, že nakoniec naši členovia opäť pozreli aj stálu expozíciu.

Meno Plicka je zárukou kvality v nie jednej vedeckej a umeleckej oblasti. Navštívili sme výstavu zaujímavých predmetov z jeho života. Expozícia bola dostupná v Prírodovednom múzeu.

V Umelke sa konala výstava fotografií z dosiek, ktoré znamenajú svet. Boli vystavené i zaujímavé kostýmy a rôzne predmety z divadelného prostredia.

Justiho sieň v Primaciálnom paláci už tradične poskytuje svoje priestory umeleckým výstavám. Väčšinu výstav absolvujeme pravidelne, ako aj túto výstavu krásnych malieb.

Pravidelné skúmanie Vápencového útvaru v Egerszalóku pokračujeme aj v roku 2019 a hneď v prvých dňoch nového roka sme sa pustili do lokálnych meraní. 

Aké boli najznámejšie výroky slovenských spisovateľov? Dozvedeli sme sa na výstave pri Univerzitnej knižnici v Bratislave. Okrem myšlienok boli vystavené i samotné diela.

Výstava umeleckých diel v krásnych priestoroch Ministerstva kultúry Slovenskej republiky sa zameriavala najmä na krásu ľudského tela.

Pre vybraných členov sme deň pred Vianocami zabezpečili jazdu špeciálnou Vianočnou električkou po uličkách Bratislavského Starého mesta.

© 2017 Európske Lýceum. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky