70. výročie začiatku výučby Technológie ropy na Strednej priemyselnej škole chemickej

24.10.2021

Inžinierovi Petrovi Koštúrovi, pracovníkovi Rafinérie Apollo, sa jeden letný deň ozval sám Eugen Beseda, prvý riaditeľ Priemyselnej školy chemickej, na ulici Februárového víťazstva, v Bratislave. Žiadal ho, aby prijal jeho ponuku. Pán inžinier mal začať vyučovať špeciálny predmet o rope: chemickú technológiu. Približne takto sa začínal dlhoročný úspech študijného odboru v roku 1951, čiže presne pred 70 rokmi. Už po krátkom období, štúdium ukončili jeho prví absolventi. 

Toto výnimočné výročie sme si chceli pripomenúť s pánom Ing. Stanislavom Papánkom,  bývalým žiakom, učiteľom a následne posledným riaditeľom školy, ktorú každý poznal pod názvom: "priemyslovka na februárke", čiže Stredná priemyselná škola chemická na Račianskej ulici, v Bratislave. Nakoľko sa jedná o výročie vyššie uvedeného študijného odboru, spoločnosť SLOVNAFT, a. s. poskytla jednoznačnú a výnimočnú pomoc, pri organizovaní spomienkového podujatia.  

Za slávnostné otvorenie programu sme sa mohli poďakovať pani JUDr. Alžbete Grácovej, riaditeľke Útvaru ľudských zdrojov, spoločnosti SLOVNAFT, a. s.. Po tomto akte nasledoval oficiálny program. Absolútny začiatok výučby chémie v 16. storočí, ale aj vymoženosti modernej pedagogickej praxe, vo svojej prednáške priblížil Mikuláš Bartal. Nasledoval dokumentárny film, ktorý režíroval, aj na podujatí prítomný nadaný chemik, aj umelec, v súčasnosti už študent vysokej školy, Juraj Radó. 

Okrem zástupcov vyššie uvedenej Spoločnosti, na podujatí boli prítomní aj bývalí dlhoroční pedagógovia školy i žiaci. Svojou návštevou nás veľmi potešil aj pán Mgr. Rudolf Kusý, starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto. Vo svojom príhovore zdôraznil dôležitosť pilierov, z pohľadu pripomenutia histórie, ktorá nás posúva ďalej. Vyjadril svoju radosť zo stretnutia, so svojimi bývalými učiteľmi, ktorým nezabudol priniesť aj malý darček.

Aktivita priniesla aj skutočné rarity, vo forme malej výstavky. Pribudli predmety, fotografie, staré časopisy, pripomínajúce dávne časy. Všetci prítomní prispeli k obohateniu tejto, jednodňovej galérie, drobnými zázrakmi. Najvzácnejšie boli jedinečné príbehy, rozprávané samotnými učiteľmi. Každého zaujal príbeh o špeciálnom laboratórnom cvičení, kedy žiaci prvý krát mohli vidieť kyanid draselný. Vysokoškolský pedagóg a bývalý žiak priemyslovky pán Ing. Pavel Májek, CSc. nás zobral na cestovanie v čase, do svojich študentských čias. 

Hodiny plynuli, avšak záujem prítomných sa iba zintenzívňoval. Objavili sa ďalšie a ďalšie artefakty, napríklad školský časopis, ktorý dlhé roky, v bezpečí zásuvky, uchovávala pani Mgr. Jana Palcová. Podujatie bolo ukončené pri západe slnka, príhovorom bývalého pána riaditeľa, Ing. Stanislava Papánka. Vyzdvihoval ľudskosť, ktorá je kľúčovou vlastnosťou a najmä v ťažkých dobách, akú aj v súčasnosti žijeme. Hovoril aj o veľkej spokojnosti s obsahom podujatia. Jeho nadšenie a milé záverečné slová boli pre nás všetkých veľkým potešením. Následne organizátor podujatia, Mikuláš Bartal sa poďakoval všetkým prítomným za účasť, príspevky a priateľskú atmosféru. Veľké ďakujem vyjadril spoločnosti SLOVNAFT, a. s. za technické zabezpečenie stretnutia a malé darčeky všetkým účastníkom. 

© 2017 Európske Lýceum. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky